Thursday, July 7, 2016


„ზოგადი განათლების ხელშეწყობის პროგრამის“ „სასკოლო ინიციატივების წახალისების ქვეპროგრამის“ ფარგლებში პროექტების მიღება გრძელდება

Friday, July 1, 2016


გაკვეთილის თემა
ცხოვრების ჯანსაღი წესი
სწავლების საფეხური
დაწყებითი-VI კლასი
საგნობრივი ჯგუფი/საგანი
სპორტი და ესთეტიკური აღზრდა/საგანი-სპორტი
მოსწავლეთა რაოდენობა
32 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლე გაიგებს თუ რა მნიშვნელოვანია ადამიანისთვის ცხოვრების ჯანსაღი წესი და რატომ უნდა დაკავდეს სხვადასხვა სპორტული თამაშებითა და ვარჯიშებით
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მიზნები:
V-1 მოსწავლემ შეძლოს განსაზღვროს ჯანმრთელობა, როგორც საზოგადოებაში წარმატებული არსებობის ერთ-ერთი საწინდარი
V-2 მოსწავლემ შეძლოს  ფიზიკური აქტივობებისას  წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ-ჩვევა (გადაადგილება, მანიპულირება, წონასწორობის შენარჩუნება)
V-4 ფიზიკურ აქტივობებში მონაწილეობისას მოსწავლემ შეძლოს გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი უნარ-ჩვევები როგორებიცაა: მიზნის დასახვა, გადაწყვეტილების მიღება, მიზანდასახული მოქმედება, პრობლემის გადაჭრა, ადამიანებთან ურთიერთობა
შედეგები:
V-1 მოსწავლე განმარტავს, რატომაა მისი კეთილდღეობა დამოკიდებული ჯანმრთელობაზე და რა უარყოფითი შედეგები მოაქვს სუსტ ჯანმრთელობას, აღწერს ალკოჰოლის ხანმოკლე და ხანგრძლივ ზემოქმედებას ორგანიზმზე, აღწერს როგორ აარიდოს თავი (უარის თქმა, წამოსვლა) ადამიანთა ზეწოლას, როდესაც მას სთავაზობენ ალკოჰოლის მიღებას ან თამბაქოს მოწევას
V-2 ერთმანეთს უხამებს სხვადასხვა სახის და სისწრაფის მოძრაობებს(რბენა,გადახტომა,ჩამოხტომა,მიზანში ტყორცნა, მანძილის განსაზღვრა, იყენებს სხვადასხვა გუნდური თამაშის (ფეხბურთი, კალათბურთი, ფრენბურთი,) ძირითად ილეთებს, წესებს, ხმოვან სიგნალებს, გადაადგილებისას იჭერს და ზუსტად გადასცემს ბურთს თანაგუნდელს.
V-4 მოსწავლე ასრულებს თავის ფუნქციას და იღებს პასუხისმგებლობას გუნდურ თამაშებში მონაწილეობის დროს, ცდილობს იყოს ლიდერი გუნდში, ამასთანავე, ითვალისწინებს თამაშში მონაწილეთა ინტერესებს.

წინასწარი ცოდნა
მოსწავლემ იცის რა არის ალკოჰოლი, თამბაქო და რა მავნეა მისი გამოყენება ადამიანისთვის. იცის როგორ ითამაშოს სხვადასხვა გუნდური თამაშები.
შეფასების საგანი და პროცედურები
ვაფასებ: მოსწავლეთა ჩართულობას და თანამშრომლობას, ტაქტიკურ და ტექნიკურ მომზადებას და ასევე ინტელექტუალურ-ფსიქოლოგიურ მომზადებას (იხილეთ დანართი 1)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
კომპიუტერი (იხილეთ დანართი 2, პრეზენტაცია) ბურთი.
გაკვეთილის მსვლელობა
  1. მინი -ლექცია-ცხოვრების ჯანსაღი წესი და სპორტის ადგილი ადამიანის ცხოვრებაში (5წთ)
  2. პრეზენტაცია (10წთ)
  3. საკუთარი აზრის გამოთქმა მოსწავლეთა მხრიდან (5წთ)
  4. კლასის დაყოფა ორ გუნდად (2წთ)
  5. ფეხბურთის თამაში (20წთ)
  6. მოსწავლეთა შეფასება
დიფერენცირებული სწავლება
სსიმ მოსწავლე არ არის.

პრეზენტაცია

Thursday, June 30, 2016

კრიტერიუმები
დაბალი
საშუალო
მაღალი



ჩართულობა და
თანამშრომლობა
მოსწავლე ცდილობს მონაწილეობა მიიღოს საგაკვეთილო აქტივობებში, მაგრამ ნაკლები ინტენსიობით ითვისებს იმ აუცილებელი მოძრაობით უნარ-ჩვევებს, რომლებსაც მიზნად ისახავს ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული სტანდარტი.
აქტიურობს, მაგრამ აქვს ხარვეზები. არ ცდილობს არსებული ცოდნის გაუმჯობესებას, ნაკლებად თანამშრომლობს მასწავლებლებთან და მოსწავლეებთან.
მუდამ ჩართულია და აქტიურია. თანამშრომლობს, როგორც     თანატოლებთან, ისე მასწავლებლებთან, მრავალმხრივი და სპორტული თვალსაზრისით ცდილობს  საკუთარი ცოდნის გამოყენებას, წინააღმდეგობრივი ბარიერის წაწყდომისას ეძებს გამოსავლის  მოხერხებულ ვარიანტს.

ტაქტიკურიმომზადება
უჭირს გუნდურობის პრინციპის დაცვა, ხშირად უშვებს შეცდომებს.
კარგად აქვს გააზრებული გუნდური თამაშის მნიშვნელობა ზოგჯერ უშვებს შეცდომებს.
გათვალისწინებული აქვს გუნდურობის მნიშვნელობა , შეუძლია ძალების განაწილება თამაშის დროს.

ტექნიკურიმომზადება
აკეთებს ვარჯიშს, მაგრამ სანახევროდ, მალევე იღლება, ბურთის ტარებისას უშვებს შეცდომებს, არ გადაადგილდება წესების დაცვით.
ვარჯიშობს კარგა, კარგი მოძრაობებით გადადის ვარჯიშიდან ვარჯიშზე, ახერხებს ბურთის გადაცემას, ტარებას, ტარების წესების გათვალისწინებით, თუმცა აქვს მცირე ხარვეზები.
შეესაბამება გაკვეთილის ფორმას ძალიან კარგად აკეთებს ვარჯიშებს. ფლობს ფეხბურთის ბურთის ტარების ტექნიკის ყველა აუცილებელ უნარ-ჩვევებს.
ინტელექტუალურ-ფსიქოლოგიური მომზადება
უჭირს ქცევის ზოგიერთი ნორმისა და წესის დაცვა.
ფლობს ეთიკით გათვალისწინებულ სპეციალურ ნორმებსა და წესებს, აქვს ხარვეზები.
ფლობს ეთიკით გათვალისწინებულ ნორმებსა და წესებს.

Saturday, June 18, 2016

გაკვეთილის მასალა

შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილის თემა

სწავლების საფეხური

საგნობრივი ჯგუფი/საგანი

მოსწავლეთა რაოდენობა

გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

წინასწარი ცოდნა

შეფასების საგანი და პროცედურები

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

გაკვეთილის მსვლელობა

დიფერენცირებული სწავლება